top of page

הדירה

עינית הדלת בבית ליבלינג

בקומה השלישית, בדירת המגורים של משפחת שויער, מתקיימת הדירה, תוכנית הרזידנסי של בית ליבלינג, אשר מהדהדת את השימוש המקורי בבניין כבית מגורים ומזמינה יוצרים מתחומים שונים להתארח באופן זמני בדירה טיפוסית לסגנון הבינלאומי וליצור בהשראתה. הדירה מעניקה לאורחים הזדמנות ייחודית לחוות וללמוד על הערכים והתרבות שמתוכם נוצרה, כאשר עצם השהות מהווה חלק מפעולת שימור ובסיס לחשיבה מחדש על החיים בעיר. משתתפי התוכנית יוזמנו לחקור התגוררות, חיי יומיום בעיר, זיכרון ושימור עירוני בעבר, בהווה ובעתיד. תוכנית הרזידנסי מייחסת חשיבות ליצירה המבוססת על היחסים הנרקמים מתוך המקום עם סביבתו כפלטפורמה ליצירת דיאלוג.

עכשיו בדירה

תוכנית הבלוק

לאנשי תכנון, עיצוב וסביבה

29.03.2023-11.07.2023

תמר דרוזד, טל הפנר, גיא זיידנברג, מריאן מאירוביץ, איה מירון, חיים סוקול, דנה סילברסטין, בני פירסט, יאשה רוזוב, ירון שטיינברג, תומר שלוש

בחודשים הקרובים רזידנסי ׳הדירה׳ יארח את תכנית הבלוק - קבוצת מחקר ופעולה המכנסת יוצרות ויוצרים המשלבים עיצוב ואמנות רב תחומית בעשייה חברתית יומיומית. התכנית, המתקיימת הן כקבוצת לימוד והן כמעבדה חייה בשיתוף קהל, היא פעולה אמנותית שמטרתה להרחיב את מושג הבלוק העירוני תוך חקירה והתבוננות דרך עולמות התוכן מהם הם מגיעים. מטרת התוכנית הינה ליצור שינוי בתהליך היצירה של המשתתפים לצד פיתוח פרקטיקות וכלי עזר שיסייעו למתכננים ולקהל הרחב להכרת המושג. תוכנית רזידנסי הבלוק מתקיימת במסגרת העיסוק השוטף של בית ליבלינג בהתבוננות במרכיבי התכנון של מרחבי חיים, ביחסים שבין האדם לסביבתו, חשיבה המבוססת על חזון עיר הגנים אשר בבסיס תכנונה של תל אביב. 

רקע

חזון עיר גנים מציג שאיפה מתמשכת לשילוב איכות החיים הכפרית לצד עיר תפקודית ומרקם עירוני פעיל ושוקק. מעבר להיבט הפיזי, החזון מתייחס גם להיבטים כלכליים וחברתיים המשלימים תפיסה הוליסטית של יחסי אדם וסביבה בחברה עירונית. מתוך תפיסה זו, ובפרט תוכניתו של גדס לעיר תל אביב, נתייחס לשלושה קני מידה המרכיבים יחד את עיר הגנים: בניין המגורים, הגינה הציבורית, ובלוק המגורים. 

דירת הרזידנסי בבית ליבלינג עוסקת באופן שוטף בשאלות של התגוררות בעיר. במסגרת רזידנסי הבלוק נעסוק בשאלות של אקו סיסטמות ומערכות יחסים בנות קיימה בין אותם מרכיבי היסוד בתוכנית גדס ובינם לבין תושבי העיר.

 

בבית ליבלינג, דירת הרזידנסי תהווה מעין סוכנות מידע לקהל שתהווה בו זמנית מגרש משחקים יצירתי, אשר בתוכו וסביבו יווצרו שיתופי פעולה, תוצגנה שאלות ויפותחו תכנים, שיהוו חלק מתכנית הפעילות של המרכז.

מטרת התוכנית

מטרת התכנית שתושג באמצעות לימוד, מחקר ותיעוד נלווה, הינה שכלול התפיסה לגבי הבלוק העירוני, ניסוח מרכיבי האקו סיסטם של הבלוק, כיצד הוא מתפקד כיחידה עירונית ואיך הוא משפיע על תכנון עירוני עתידי. 

התהליך ומסקנותיו, שיכללו גם פיתוח מתודולוגיה לשיתוף-קהל במסגרתו יתקיימו דיאלוגים עם ציבורים שונים, נועדו לסייע להרחבת מושג "הבלוק" עבור אנשי המקצוע מחד ולתושבי העיר מאידך, ולאפשר לצוות המרכז לפתח רעיונות להמחשתו לקראת תערוכה שתעסוק בנושא בשנת 2025, המהווה מאה שנה לחזון עיר הגנים של גדס.

צוות התכנית

אוצרות התכנית: שירה לוי בנימיני, ענת לוי

ליווי, ייעוץ והנחיה מקצועית נוספת יינתנו על ידי צוות בית ליבלינג, צוות הרשות לאיכות סביבה וקיימות ומומחים חיצוניים

social_Template.png

דיירי ודיירות עבר

:תכנית רזידנסי הדירה מארחת

שימור היסטורי ונחלת הכלל

ספטמבר 2022 - ינואר 2023

סוזן מריאכר, דניאל צ'צ'יק, ציפה קמפינסקי, עומר קריגר, שיר רז ואלנה שטלצר

האם שימור הוא קללה או ברכה? למי הזכות על העיר הלבנה? מה קורה לתל אביב-יפו?  

איך ממציאים מיתוסים עירוניים? איך חושבים מחדש על זכויות אוויר? האם העיר הלבנה כמרחב ציבורי מאפשרת פעולה אזרחית? 

 

במהלך ארבעה חודשים, מספטמבר 2022 ועד ינואר 2023,  חקרו משתתפי הרזידנסי את הנושא של שימור היסטורי ונחלת הכלל - בין האינטרס הציבורי לפרטי. הרזידנטים בחנו את הקונפליקטים והשאלות השונות, שמעוררת הכרזת אונסק״ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) ב-2003 על העיר הלבנה של תל אביב–יפו כאתר מורשת עולמי, ואת האתגרים העולים מההכרזה זו 20 שנה אחריה.

 

מטרת תוכנית הרזידנסי בבית ליבלינג היא לקדם חקירה משותפת ופעולה, במסגרת פלטפורמה לדיון על תהליכים המתרחשים בעיר. 

 

התוכנית היא חלק ממחקר רב-תחומי משותף עם המעבדה למדיניות תכנון בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים  בטכניון (ייעוץ אקדמי פרופ' ניר מועלם וד"ר עינת מנדלסון שוורץ). המחקר בוחן אתגרים וקונפליקטים הנובעים ממדיניות בתחום שימור המורשת הבנויה, בפרט באתרים המוכרזים על ידי אונסק"ו כאתרי מורשת עולמית, תוך ההתבוננות במקרה הבוחן של העיר הלבנה בתל אביב-יפו. המחקר בודק מהם המתחים המתעוררים באתרי מורשת עולמית, וכיצד (והאם) מדיניות בתחום שימור המורשת הבנויה מחריפה או ממתנת מתחים אלה.

 

ב-15 ביוני 2023 תיפתח תערוכה, שתדון בנושאים שעלו במהלך תוכנית הרזידנסי. 

 

שותפים לפרויקט מהמעבדה למדיניות התכנון בטכניון: פרופ' ניר מועלם וד"ר עינת מנדלסון שוורץ.

ניהול אמנותי ואוצרות: אדריכלית סברינה צגלה
עוזרת לאוצרת: דנה גוטמן

 

​​באדיבות פורום התרבות האוסטרי, שגרירות אוסטריה בתל אביב

משתתפי התוכנית

סוזנה מריאכר [Mariacher] היא אמנית אוסטרית העוסקת בהוראה, בעיצוב חברתי, באמנות השתתפותית ובאדריכלות. בלב עשייתה פועמת התשוקה לחשוב מחדש את המורשת האדריכלית ואת המרחב הציבורי בהקשר החברתי-הפוליטי שלהם. היא משתפת פעולה עם יחידים וקבוצות בפעולות של התערבויות במרחב, במיצגים ובפרויקטים אמנותיים-חברתיים, בתביעה מחדש של המרחב ובפיתוח המושג "מרחב ציבורי". מריאכר חברה בקולקטיב האדריכלי AKT, ולאחרונה נבחרה עם הרמן צ'ך [Czech] לאצור את הביתן האוסטרי בביאנלה לאדריכלות בוונציה ב-2023. 

דניאל צ'צ'יק הוא צלם מערכת "הארץ" ועורך ראשי של בלוג הצילום "חשיפה" בעיתון. צ'צ'יק בוחן את הסביבה הטבעית שלו באמצעות פרקטיקה צילומית המתרכזת בחיפוש אחר ביטויים חזותיים של רגש עכשווי הטבועים בנוף ובבני האדם. עבודותיו מוצגות הן כסדרות של תצלומים והן בספרי אמן. הפלטפורמות השונות, שהוא פועל בהן, מאפשרות לו להציג נרטיבים משתנים באמצעות אותם תצלומים. צ'צ'יק עובד עם סרטי צילום שנחשפו לעיתים לקרינה ונשמרו בתנאים מזיקים כדי להדגיש את המאפיינים החומריים של מדיום הצילום ושל מושאי העבודות.

ציפה קמפינסקי עיתונאית לשעבר ("חדשות", "העיר", "מעריב"), היא עורכת, מדריכת עורכים ועיתונאים, מרצה ויוצרת. בעשור האחרון היא חוקרת ומתעדת את השינויים האורבניים - הגדולים והקטנים - המתחוללים בשכונת פלורנטין בתל אביב באמצעות שיטוט יומיומי ואיסוף מידע, חזותי בעיקר, כהמשך לעיסוקה בתרבות רחוב. הציגה תערוכות יחיד בגלריות האלטרנטיביות החללית, משונע, הבית האדום, ובתערוכות קבוצתיות, ביניהן במוזיאון נחום גוטמן ובמוזיאון חיפה לאמנות. במשך שנים כתבה בלוג על אודות שכונת פלורנטין בשם "סטריט ויו", שהתפרסם באתר "אקסנט" מבית Ynet.  

 

עומר קריגר הוא אמן רב-תחומי היוצר מיצגים ועבודות וידיאו ואוצר תערוכות ופעולות במרחב הציבורי. הוא מתעניין ביחסים שבין אמנות, אזרחות ופעולה, ומחבר בין פעולות פרפורמטיביות, סיטואציות חברתיות, צורות של התאספות ציבורית וכוריאוגרפיות אזרחיות, בהקשרים מקומיים ובינלאומיים. קריגר הוא מייסד ומנהיג-משותף של גוף המחקר והפעולה "תנועה ציבורית“ (2006-11);  מנהל אמנותי של פסטיבל "מתחת להר" לאמנות ציבורית חדשה (2011-2005), ומנהל אמנותי ומייסד-שותף של 1:1 - מרכז לאמנות ופוליטיקה בתל אביב (2018-). בספטמבר 2022 התקיימה בפסטיבל ישראל הבכורה של המופע רב-המשתתפים החדש שלו – "פינוי".

 

שיר רז היא אמנית רב-תחומית החוקרת את האופנים בהם מוענקת משמעות למקומות ביחס להקשרם ההיסטורי. היא יוצרת מיצבים המשלבים טכניקות מסורתיות של צילום, ליתוגרפיה ורישום עם מכניזמים עכשוויים, חומרי ארכיון והדפסות תלת-ממד, הקושרים בין ההיסטורי לבין העתידני. עבודותיה הוצגו בתערוכות בישראל ובעולם, בין היתר בגלריה סאצ'י, ברויאל אקדמי ובטייט מודרן בלונדון ובמוזיאון הייסטינגס בבריטניה. זוכת פרס האמן הצעיר של משרד התרבות (2022), מלגת לימודים מהרויאל קולג' אוף ארט ופרס מצוינות בצילום ע"ש יוסי ברגר מטעם האקדמיה בצלאל. השתתפה בתוכניות שהות אמן בערד (2018), בבידוד רזידנסי (2020), בגלריה בכברי (2021) ובסמינר הקיבוצים בתל אביב (2021). 

אלנה שטלצר היא אמנית מושגית ישראלית ילידת גרמניה שעבודתה מבקרת מערכות חברתיות ופוליטיות, בעיקר אלה המזוהים עם עולם האמנות. שטלצר מוכרת בעיקר בזכות המיצבים הגדולים שלה שנקשרים לשדה הביקורת המוסדית ומתבטאים באופנים של שינויים והפרעות אדריכליים. לעיתים היא משתמשת במוסדות הן כנושא של העבודה והן כאתר שלה, באופן שלפרקים מעורר מחלוקת, כמו למשל בעבודת הגמר שלה לתואר הראשון Harpoon 12 במכללת שנקר, עבודה שנבחרה לתצוגה בטריאנלה של המודרניזם בברלין (2019). בעבודה SUBMISSION  (2022) היא מחשבת במדויק את כמות המתח שיכול לשאת הבניין של האקדמיה לאמנות בצלאל לפני שהוא מגיע לנקודת השבירה שלו. שטלצר השלימה שני תארי מסטר – אחד בפילולוגיה ופילוסופיה גרמנים מטעם האוניברסיטה של וינה, ואחד באמנות בבצלאל האקדמיה לאמנות ועיצוב (2022). היא זכתה בפרס עידוד היצירה של שנקר (2019) ומענק הצטיינות מטעם קרן דניאל אריסון (2019).  

5A8A3046.jpg

צילום: יעל שמידט

תכנית בית.בניין

01/01/2022-30/06/2022

אוהד כברי, מיטל כץ מינרבו, עלית קרייז, לילך שטיאט, אלון שריג

בחודשים הקרובים רזידנסי הדירה יארח את תכנית בית.בניין - קבוצת מחקר ופעולה המכנסת חמישה יוצרות ויוצרים המשלבים עיצוב ואמנות רב תחומית בעשייה חברתית יומיומית. התכנית, המתקיימת בבניינים משותפים ברחבי העיר ובדירה בבית ליבלינג, היא פעולה אמנותית שמטרתה להרחיב את מושג הבניין המשותף תוך חקירה והתבוננות דרך עולמות התוכן מהם הם מגיעים. מטרת פעולה זו ליצור שינוי בתהליך היצירה של המשתתפים לצד פיתוח פרקטיקות חדשות לפעולה בבניינים עצמם. 

 

בית?

מושג הבית הוא בבסיס העבודה האמנותית ברזידנסי "הדירה". מעבר לכך שהתכנית ממוקמת בדירת מגורים שמהדהדת את השימוש המקורי בבניין, הדירה מאפשרת באמצעות העשייה המתקיימת בה, בסיס לחשיבה מחדש על החיים בעיר. חווית ההתגוררות בעיר קשורה בדירה שזו הופכת עבורנו לבית. המרחב הביתי שהוא "בסך הכל" ארגון חדרים פונקציונאלי וטכני מקבל משמעות מאוד מרכזית בחיינו והוא מושא לחקירה בבית ליבלינג בכלל, ובדירת הרזידנסי בפרט.

 

בניין?

רוב בני האדם בעולם חיים כיום בערים ובבניינים, שהומצאו כפתרון היעיל ביותר למערכת המגורים העירונית. הרעיון הזה מצריך מאיתנו, דיירי הבניין, להיות שותפים לכללים, לאילוצים ולמרחבים הכי סמוכים לדירה הפרטית שלנו. נסיבות התקופה האחרונה העלו בנו שאלות בנוגע לצורת החיים המשותפת, להזדמנות ולאפשרויות שהיא מזמנת לנו במרחב הביתי המשותף, לצד זה הפרטי. 

***********

תכנית בית.בניין הינה יוזמה משותפת לבית ליבלינג והרשות לאיכות סביבה וקיימות ועניינה דיון מחודש במושג הבניין המשותף ובחינת דרכים שונות לעידוד יוזמות תושבים ותושבות בעיר ליצירת סביבת חיים מטיבה ובריאה וקידום אורח חיים מקיים. לצד תכנית הרזידנסי המתקיימת בבית ליבלינג, יוצרי התכנית ילוו בתקופה הקרובה את הבניינים שנבחרו במסגרת קול קורא. התכנית תאפשר לבחון ולהתנסות הלכה למעשה בפרקטיקה בשטח על ידי קביעת אמן מלווה לכל אחד מהבניינים המשתתפים. בתקופה זו הדירה בבית ליבלינג, תהווה מעין סוכנות מידע לתכנית ובו זמנית בסיס לדיון, מחקר ופעולה. 

צוות התכנית

מנהלת התכנית: ענת לוי

ניהול אמנותי ואוצרות: שירה לוי בנימיני

ליווי הרשות לאיכות סביבה וקיימות: ענת אהוד

שלב מחקר מקדמי: דנה מור

צילום קבוצית של משתתפי תוכנית הרזידנסי העדכנית: אוהד כברי, מיטל כץ מנרבו, עלית קרייז, לילך שטיאט, אלון שריג
עכשיו בדירה

ענת ליטוין וסלי קריסטל בפרויקט עירוח

17/9/2020–26/6/2021

הכירו את האורחות הראשונות שלנו בתוכנית הרזידנסי הדירה בבית ליבלינג: ענת ליטוין וסלי קריסטל. השתיים ישהו בדירה מה-1 ספטמבר עד דצמבר 2020. ענת היא אמנית וחוקרת, העוסקת למעלה מעשור במחקר ויצירת תוכניות רזידנסי כמדיום אמנותי-חברתי ומייסדת פרויקט הוםבייס ופלטפורמת עירוח. היא דוקטורנטית בטכניון במסלול תכנון ערים ואזורים, ומלגאית בתוכנית אריאן דה רוטשילד לתלמידות דוקטורט. סלי היא אמנית רב תחומית, השואבת השראה ממסורות של מלאכה וידע מקומי, תנועה גוף ופרפורמנס, ופועלת במתח שבין נוכחות והעדר. 

האמניות ענת ליטוין וסלי קריסטל ייצרו בדירה נדבך נוסף בפרויקט עירוח, העוסק בפרקטיקות ביקורתיות של אירוח אמנותי בעיר ובניסיון להגדיר מחדש את תפקיד האמן והאמנות ביצירת עירוניות אחרת. פלטפורמת עירוח הוא חלק ממחקר הדוקטורט של ליטוין במחלקה לתכנון עירוני בטכניון בהנחייתה של פרופ' רחל קלוש. 

 

חללי הדירה מכילים שני רבדים: ההיסטורי - דירת המגורים של משפחת שויער משנת 1936, והעכשווי - דירת רזידנסי במרכז תרבות ציבורי, שדרכם יבחנו השתיים את היחסים בין המרחב הפרטי למרחב הציבורי ובין הבית לעיר. הן יתחקו אחר הפוטנציאל הגלום באקט האירוח וההתארחות במרחב לאור המציאות העירונית המשתנה, כאשר הבית מסתמן כמרחב ציבורי ומחאתי חדש.

השהות בדירה מהווה חלק מהותי מתהליך מתמשך של חקירה, למידה ויצירה פרפורמטיבית. התהליך יהיה חשוף לקהל (באי הבניין ובאינטרנט), ויתקיים כחלק מסדרת מפגשים, אירועים ודיונים עם אמנים, אנשי מקצוע ומובילי תרבות אודות נושאים הנוגעים למדיניות תרבותית ואזרחות עירונית. בסוף חודש מאי יושלם התהליך ויוצג כמיצב בדירה.

צילום של משתתפות תוכנית הרזידנסי הראשונה בבית ליבלינג: ענת ליטוין וסלי קריסטל
bottom of page