הדירה

עינית הדלת בבית ליבלינג

בקומה השלישית, בדירת המגורים של משפחת שויער, מתקיימת הדירה, תוכנית הרזידנסי של בית ליבלינג, אשר מהדהדת את השימוש המקורי בבניין כבית מגורים ומזמינה יוצרים מתחומים שונים להתארח באופן זמני בדירה טיפוסית לסגנון הבינלאומי וליצור בהשראתה. הדירה מעניקה לאורחים הזדמנות ייחודית לחוות וללמוד על הערכים והתרבות שמתוכם נוצרה, כאשר עצם השהות מהווה חלק מפעולת שימור ובסיס לחשיבה מחדש על החיים בעיר. משתתפי התוכנית יוזמנו לחקור התגוררות, חיי יומיום בעיר, זיכרון ושימור עירוני בעבר, בהווה ובעתיד. תוכנית הרזידנסי מייחסת חשיבות ליצירה המבוססת על היחסים הנרקמים מתוך המקום עם סביבתו כפלטפורמה ליצירת דיאלוג.

עכשיו בדירה

שימור היסטורי ונחלת הכלל

ספטמבר 2022 - דצמבר 2022

עומר קריגר, אלנה שטלצר, דניאל צ'צ'יק, סוזן מריאכר שיר רז  וציפה קמפינסקי

האם שימור מגן על  נחלת הכלל? האם ערכם האסתטי או ההיסטורי של מבנים הוא עניין פרטי או ציבורי?  למי יש זכות על "העיר הלבנה"? איך תושבי העיר רואים את השייכות והאחריות שלהם למבנים ולמרחב העירוני? מהי מערכת היחסים בין בעלי העניין השונים? האם ההכרזה על "העיר הלבנה" היא ברכה או קללה?

בית ליבלינג מארח בתכנית  רזידנסי הדירה את עומר קריגר, אלנה שטלצר, דניאל צ'צ'יק, סוזן מריאכר שיר רז  וציפה קמפינסקי

כדי לבחון יחד שאלות  בנושא שימור היסטורי ונחלת הכלל - בין האינטרס הציבורי לפרטי, במשך 4 חודשים מספטמבר עד דצמבר 2022.  

המשתתפים ברזידנסי יחקרו את הקשר בין טובת הכלל לטובת הפרט בעיר הלבנה, תוך התייחסות לשימור מבנים, לחללים שבין בניינים ולמרחב הציבורי. התוכנית מבקשת להרחיב את המבט ולבחון מהם החיכוכים והאתגרים שעדיין מתקיימים בשטח, 14 שנה לאחר אישור תוכנית השימור, שפורסמה בעקבות הכרזת אונסקו על העיר הלבנה כאתר מורשת עולמי.

מטרת התוכנית היא חקירה אמנותית ופעולה כפלטפורמה לדיון על תהליכים המתרחשים בעיר. הפרויקט בוחן את האתגרים שמציבות החלטות מדיניות בנוגע לאתרי מורשת, ובפרט אלה שארגון אונסקו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) הגדיר כאתרי מורשת עולמיים. זוהי הזדמנות ליוצרים לחקור את השאלה, כיצד מושפעים המרחב הבנוי והקהילה המקומית מהרגולציה (אסדרה בחוק) הנלווית להכרזת אונסקו על תל אביב כאתר מורשת תרבות עולמית ("העיר הלבנה").

הפרויקט בשיתוף המעבדה למדיניות תכנון בטכניון העורכת מחקר אקדמי בנושא קונפליקטים ואתגרים בשימור מורשת עולמית. זהו מחקר משווה המתמקד בשני מקרי בוחן: תל אביב ווינה. המחקר עוסק בשלושה רבדים: על-לאומי, לאומי ומקומי, ומבקש לבחון את הקשר שבין החלת נורמות בינלאומיות (המחייבות שימור), לבין שינויים המתרחשים ברמת המדינה והזירה המקומית. בין השאלות שהמחקר שואל: איך אימוץ נורמות בינלאומיות משפיע על בעלי עניין שונים - בעלי נכסים, יזמים, תושבי העיר, המבקרים בעיר? מה יחסם של אלה לשימור, וכיצד הם מתמודדים עם המתחים השונים שהוא מעורר?

מבנה התוכנית

במהלך התוכנית תקיים הקבוצה מפגשים שבועיים, בני שלוש שעות כל אחד, ללמידה ועבודה משותפים.

החודש הראשון יוקדש ללימוד הנושא ויכלול הרצאות אורח, סיורים ומפגשים. התוכנית תיבנה בשיתוף הטכניון, מחלקת השימור ומנהל ההנדסה של עיריית תל אביב-יפו. בחודשים אוקטובר-דצמבר יוקדשו המפגשים לדיון ופיתוח של הנושאים שהמשתתפים יבחרו לעסוק בהם. במהלך חודשי הרזידנסי, כל משתתף יקיים מפגשים עם הקהל הרחב , ובסוף תקופת השהות יציגו המשתתפים את הצעותיהם. תהליך העבודה יהיה פתוח לציבור - המבקרים בבניין והגולשים באינטרנט. 

בדירה

בדירה 4 חדרים, מתוכם 3 כחדרי סטודיו (2 יוצרים בכל חלל). בחדר הרביעי, הסלון, יתקיימו המפגשים השבועיים. בחלל זה גם ייאספו חומרים רלוונטיים למחקר, שיהיו נגישים למשתתפי התוכנית ולקהל הרחב והיוצרים יציגו בו את תהליך העבודה שלהם. סלון הדירה פתוח למבקרים בכל שעות פעילות המרכז וחדרי הדירה יהיו פתוחים בעת שהות היוצרים. 

 

ניהול אומנותי ואוצרות: סברינה צגלה

שותפים לפרויקט מהמעבדה למדיניות התכנון בטכניון: ניר מועלם, עינת מנדלסון

web2.jpg

דיירות ודיירי עבר

תכנית בית.בניין

01/01/2022-30/06/2022

אוהד כברי, מיטל כץ מינרבו, עלית קרייז, לילך שטיאט, אלון שריג

בחודשים הקרובים רזידנסי הדירה יארח את תכנית בית.בניין - קבוצת מחקר ופעולה המכנסת חמישה יוצרות ויוצרים המשלבים עיצוב ואמנות רב תחומית בעשייה חברתית יומיומית. התכנית, המתקיימת בבניינים משותפים ברחבי העיר ובדירה בבית ליבלינג, היא פעולה אמנותית שמטרתה להרחיב את מושג הבניין המשותף תוך חקירה והתבוננות דרך עולמות התוכן מהם הם מגיעים. מטרת פעולה זו ליצור שינוי בתהליך היצירה של המשתתפים לצד פיתוח פרקטיקות חדשות לפעולה בבניינים עצמם. 

 

בית?

מושג הבית הוא בבסיס העבודה האמנותית ברזידנסי "הדירה". מעבר לכך שהתכנית ממוקמת בדירת מגורים שמהדהדת את השימוש המקורי בבניין, הדירה מאפשרת באמצעות העשייה המתקיימת בה, בסיס לחשיבה מחדש על החיים בעיר. חווית ההתגוררות בעיר קשורה בדירה שזו הופכת עבורנו לבית. המרחב הביתי שהוא "בסך הכל" ארגון חדרים פונקציונאלי וטכני מקבל משמעות מאוד מרכזית בחיינו והוא מושא לחקירה בבית ליבלינג בכלל, ובדירת הרזידנסי בפרט.

 

בניין?

רוב בני האדם בעולם חיים כיום בערים ובבניינים, שהומצאו כפתרון היעיל ביותר למערכת המגורים העירונית. הרעיון הזה מצריך מאיתנו, דיירי הבניין, להיות שותפים לכללים, לאילוצים ולמרחבים הכי סמוכים לדירה הפרטית שלנו. נסיבות התקופה האחרונה העלו בנו שאלות בנוגע לצורת החיים המשותפת, להזדמנות ולאפשרויות שהיא מזמנת לנו במרחב הביתי המשותף, לצד זה הפרטי. 

***********

תכנית בית.בניין הינה יוזמה משותפת לבית ליבלינג והרשות לאיכות סביבה וקיימות ועניינה דיון מחודש במושג הבניין המשותף ובחינת דרכים שונות לעידוד יוזמות תושבים ותושבות בעיר ליצירת סביבת חיים מטיבה ובריאה וקידום אורח חיים מקיים. לצד תכנית הרזידנסי המתקיימת בבית ליבלינג, יוצרי התכנית ילוו בתקופה הקרובה את הבניינים שנבחרו במסגרת קול קורא. התכנית תאפשר לבחון ולהתנסות הלכה למעשה בפרקטיקה בשטח על ידי קביעת אמן מלווה לכל אחד מהבניינים המשתתפים. בתקופה זו הדירה בבית ליבלינג, תהווה מעין סוכנות מידע לתכנית ובו זמנית בסיס לדיון, מחקר ופעולה. 

צוות התכנית

מנהלת התכנית: ענת לוי

ניהול אמנותי ואוצרות: שירה לוי בנימיני

ליווי הרשות לאיכות סביבה וקיימות: ענת אהוד

שלב מחקר מקדמי: דנה מור

צילום קבוצית של משתתפי תוכנית הרזידנסי העדכנית: אוהד כברי, מיטל כץ מנרבו, עלית קרייז, לילך שטיאט, אלון שריג
 

ענת ליטוין וסלי קריסטל בפרויקט עירוח

17/9/2020–26/6/2021

הכירו את האורחות הראשונות שלנו בתוכנית הרזידנסי הדירה בבית ליבלינג: ענת ליטוין וסלי קריסטל. השתיים ישהו בדירה מה-1 ספטמבר עד דצמבר 2020. ענת היא אמנית וחוקרת, העוסקת למעלה מעשור במחקר ויצירת תוכניות רזידנסי כמדיום אמנותי-חברתי ומייסדת פרויקט הוםבייס ופלטפורמת עירוח. היא דוקטורנטית בטכניון במסלול תכנון ערים ואזורים, ומלגאית בתוכנית אריאן דה רוטשילד לתלמידות דוקטורט. סלי היא אמנית רב תחומית, השואבת השראה ממסורות של מלאכה וידע מקומי, תנועה גוף ופרפורמנס, ופועלת במתח שבין נוכחות והעדר. 

האמניות ענת ליטוין וסלי קריסטל ייצרו בדירה נדבך נוסף בפרויקט עירוח, העוסק בפרקטיקות ביקורתיות של אירוח אמנותי בעיר ובניסיון להגדיר מחדש את תפקיד האמן והאמנות ביצירת עירוניות אחרת. פלטפורמת עירוח הוא חלק ממחקר הדוקטורט של ליטוין במחלקה לתכנון עירוני בטכניון בהנחייתה של פרופ' רחל קלוש. 

 

חללי הדירה מכילים שני רבדים: ההיסטורי - דירת המגורים של משפחת שויער משנת 1936, והעכשווי - דירת רזידנסי במרכז תרבות ציבורי, שדרכם יבחנו השתיים את היחסים בין המרחב הפרטי למרחב הציבורי ובין הבית לעיר. הן יתחקו אחר הפוטנציאל הגלום באקט האירוח וההתארחות במרחב לאור המציאות העירונית המשתנה, כאשר הבית מסתמן כמרחב ציבורי ומחאתי חדש.

השהות בדירה מהווה חלק מהותי מתהליך מתמשך של חקירה, למידה ויצירה פרפורמטיבית. התהליך יהיה חשוף לקהל (באי הבניין ובאינטרנט), ויתקיים כחלק מסדרת מפגשים, אירועים ודיונים עם אמנים, אנשי מקצוע ומובילי תרבות אודות נושאים הנוגעים למדיניות תרבותית ואזרחות עירונית. בסוף חודש מאי יושלם התהליך ויוצג כמיצב בדירה.

צילום של משתתפות תוכנית הרזידנסי הראשונה בבית ליבלינג: ענת ליטוין וסלי קריסטל