top of page
הגשה לתוכנית ↙

חזון בית ליבלינג 

לתוכנית שהות אמן

IMG_6606-2.jpg

מרכז העיר הלבנה עוסק בשימור, אדריכלות ומורשת עירונית בתקופה המודרנית. המרכז שואף  לקיים דיאלוג רב תחומי, לפתח פרקטיקות פעולה וחשיבה על הזמן והמרחב בו אנו חיים, על הבית והעיר, לחקור מהו מגורים, יום יום, זכרון, שימור, מורשת עירונית תרבות עכשווית ומה תפקידם של יוצרים בתהליך שמור וההתחדשות. בהשראת מסורת הבאוהאוס, התוכנית ברזידנסי הדירה, אשר ממוקמת….. מבקשת לרתום קהילת יוצרים מתחומים שונים; מעצבים, אמנים ואדריכלים, בכדי לבחון ולהפר את הגבולות המוכרים בין פרקטיקות כמו מלאכות אומנות וטכנולוגיות כדי להמציא מרחב חדש העונה לצרכי השעה של האדם בעולם הנמצא בהשתנות מתמדת.

 

העיר

בשנת 2003 הוכרזה תל אביב כאתר מורשת עולמית של אונסקו, הודות לחשיבותה התרבותית והשפעתה של התנועה המודרנית באדריכלות ובתכנון ערים בתחילת המאה העשרים. 3 עקרונות הנחו את אונסקו בהכרזה:

  • כמות המבנים בסגנון, בעיר הלבנה בתל אביב קיים הריכוז העירוני הגדול ביותר של בנייני הסגנון הבינלאומי המוקדם. בעיר יש 3,700 מבנים בסגנון הבינלאומי, 1,000 מתוכם מיועדים לשימור ו-190 הוכרזו כמבנים לשימור מחמיר.

  • תוכנית העיר שתוכננה ע"י פטיק גדס המבוססת על עקרונות עיר הגנים.

  • התאמת הסגנון לאקלים ולתרבות המקומית.

 

הבנין 

בית ליבלינג שימש כבנין מגורים ומהווה דוגמה חיה לאורך החיים המקומי, לתרבות ולערכים של העיר תל אביב בעבר. הבנין נבנה ע"פ עקרונות הסגנון הבינלאומי ע"י האדריכל דב כרמי בשנת 1936. הבניין על פרטיו משקף את התאמת הסגנון הבינלאומי לתנאי הארץ (אקלים, תרבות, כלכלה) ושואב השראה מרעיונות התנועה המודרנית באירופה אשר עסקה בהתאמת אורחות החיים והיומיום לזמנים המודרניים. 

 

הדירה

הדירה החזיתית בקומה השלישית תשמש לאירוח תוכנית שהות אמן ואורחי המרכז. בדירה 4 חדרים. שניים מתוכם ישמשו כחדרי סטודיו, שני החללים הנוספים ישמשו לאירוח ותצוגה. דירת האירוח היא השריד האחרון לייעודו המקורי של הבנין כבית מגורים והשמוש בה כמרכז רזידנסי תהווה פעולת שימור בפני עצמה. התוכנית מבקשת להתחקות אחר משמעות המגורים בעיר, אז והיום, דרך שחזור החוויה במרחב ההיסטורי, בדירה תל אביבית טיפוסית, תוך כדי חקירת הנושא כחוויה חושית.

על התוכנית


בתוכנית שהות האמן נבקש להבין את הרלוונטיות של השימור לחיים בהווה ובעתיד של העיר הלבנה, דרך דיסיפלינות שונות. כיצד הערכים האסתטיים, מרחביים, אנושיים, וחברתיים של התקופה בה נבנה הבנין מתרגמים להיום ולבחון מה מהם עוד רלוונטי בדגש על התגוררות והיומיום בעיר הלבנה. נזמין אורחים לגור בבית ולחקור לעומק את המושג זיכרון ושימור עירוני בדירת מגורים טיפוסית בבית ליבלינג. התוכנית תנהל דיאלוג עם תחומי התוכן של המרכז אשר נעים בין תחומי האומנות, עיצוב, אדריכלות ומחקר. מבניות התוכנית תהדהד את הפרוגרמה התוכנית של מרכז העיר הלבנה ותארח כל שנה 4 מחזורים  בכוללים 2 אורחים מתחומי עיסוק שונים. במרכז העיר הלבנה 4 קומות, כאשר כל קומה עוסקת בתחום אחר המעסיק את המרכז. כל מחזור יעסוק  בתחום תוכן אחר כפי שהוא בא לידי ביטוי במבנה הבנין. קומה אחר קומה.

מטרות התוכנית 

 

  • חשיפת מרכז העיר הלבנה על תכניו והעיר תל אביב ליוצרים בתחומים שונים מקומיים ובינלאומיים 

  • פעולה קרובה עם קהילה יוצרת וחושבת מקומית ובינלאומית.

  • לפתח דיון רב תחומי, בינלאומי בנושאים שימור, אדריכלות ועירוניות (שימור עירוני/מורשת עירונית?)

  • לקדם מחקרים ופרקטיקות אלטרנטיות בנושאי המרכז

  • יצירת מעורבות משתנה במרכז מצד קהילות יוצרים שונות, תרבויות שונות  ומצד התושבים

  • חשיפה לקהלים מגוונים

דיירים

IMG_4732.jpg

עירוח: ענת ליטוין וסלי קריסטל

17/9/2020–31/12/2020

button1-17.png
IMG_4732.jpg

עירוח: ענת ליטוין וסלי קריסטל

17/9/2020–31/12/2020

button1-17.png
bottom of page